PRE NÁŠ DOM

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

AZ TOWER – najvyššia budova v Českej republike

AZTOWER predstavuje modernú, ekologickú a ekonomicky úspornú budovu s rekordnou výškou 111 m, ktorá je jednoducho neprehliadnuteľnou dominantou južného predmestia Brna a patrí k najvyššej budove v Českej republike.

O BUDOVĚ

Najvyššia budova v Brne sa stavala od roku 2011 do 2013 a preskočila tak svojho predchodcu City Tower v Prahe, ktorá meria 109 m. AZTOWER navrhla Architektonická kancelária Burian – Křivinka a podľa pôvodných plánov mala merať iba 85 m. AZTOWER získala 9. miesto v Emporis Skyscraper Award, čo je ocenenie, ktoré sa udeľuje budovám a mrakodrapom vyšším ako 100 m.

Bielooranžový elegán s dvomi podzemnými a tridsiatimi nadzemnými poschodiami ponúka viac ako 17.000 m2 obchodných, kancelárskych a rezidenčných priestorov. Podzemné podlažia zaisťujú veľkokapacitné parkovanie 272 áut pre verejnosť a užívateľov. V obchodnej galérii, ktorá prechádza cez prvé tri poschodia budovy, sa nachádza centrálna recepcia s nepretržitou prevádzkou a obchodmi. Kancelárie od 5. do 22. podlažia sú riešené ako otvorené priestory. V najvyšších podlažiach budovy vzniklo 17 apartmánov, pričom na 28. a 29. podlaží sa nachádza luxusný mezonet s bazénom, ktorý bol predaný za rekordných 16 mil Kč. Budova poskytuje dostatočné množstvo skladov, archívov a priestorov pre bicykle.

LOKALITA

AZTOWER vyrástol v juhomoravskom meste Brno, medzi ulicami Pražákova a Heršpická. Táto lokalita má výborné dopravné napojenie na diaľnicu aj mestský okruh. Budova sa nachádza v dostupnej vzdialenosti hromadnej dopravy, železničnej aj električkovej siete.

Veža budovy AZTOWER vystupuje zo severného rohu trojpodlažnej podnože, ktorá kopíruje a takmer vypĺňa lichobežníkový tvar parcely. Hlavné vstupy nadväzujú na pasáže v susediacich budovách a reagujú tak na nové navrhované námestie.

SLOVO ARCHITEKTA

Hmotu výškovej budovy, vyrastajúcej z trojpodlažného podstavca, tvoria dva kvádre s výškou 109,2m. Tieto kvádre medzi sebou zvierajú ostrý uhol, do ktorého je vklinený tubus s komunikačným jadrom. Východný kváder sa dvakrát zalamuje a odkláňa od zvislej osy a jeho horná časť sa opiera o najvyššiu časť objektu – strednú výťahovú šachtu. Zalomenie tak vytvára charakteristický znak novej brnenskej dominanty, z ktorej vychádza aj samotný názov budovy, symboliku písmen A a Z. Vďaka natočeniu objektu sa naskytnú z východného aj západného krídla úžasné výhľady na najvýznamnejšie historické pamiatky mesta, ako Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla. Prevažujúce opláštenie výškovej budovy s nepravidelnou skladbou okien tvorí obklad keramickými glazovanými doskami, ktoré sa smerom k nebu farebne menia, stredná časť fasády je plne presklená. Povrch výťahovej veže je na fasáde krytý hliníkovým perforovaným plechom. Hliníkové pletivo pokračuje nad atiku budovy, kryje telekomunikačné antény a v rohu je zakončená štyrmi oceľovými stĺpmi s výstražnými svetlami – nočným prekážkovým značením. Na južnej fasáde výťahovej veže sú osadené fotovoltaické panely. Zámerom bolo navrhnúť jednoduchú, ľahko zapamätateľnú budovu, ktorej štíhla silueta vstúpi do dialógu s vedutou mesta. Cieľom bolo tiež navrhnúť ekologickú stavbu. Každá budova je veľkým spotrebiteľom predovšetkým elektrickej energie a čistá energia bude spotrebovávaná tam, kde je vyrobená.


TECHNOLÓGIE

Tridsaťmetrové hĺbkové energetické pilóty, ktoré sú v ČR jedinečné, vďaka tepelným čerpadlám v zime prijímajú teplo a v lete ochladzujú. Unikátny systém kombinácie prirodzeného a núteného vetrania v kanceláriách a apartmánoch. Celú južnú fasádu výťahovej šachty, ktorá má celkovú plochu 700m2, pokrývajú fotovolataciké panely, ktoré dodávajú elektrickou energiu do spoločných priestorov budovy.

  • Energetické pilóty v spojení s tepelnými čerpadlami určené k chladeniu a vykurovaniu budovy.
  • Unikátny systém prirodzeného a núteného vetrania kancelársky priestorov.
  • Fotovoltaické panely na výťahovej veži.
  • Zavesená fasáda tvorená keramickými glazovanými kvádrami.
  • Päť rýchlovýťahov.
  • Strojové chladenie pre extrémne klimatické podmienky.
  • Preukaz energetickej náročnosti budovy.

 

SCHODY AŽ HORU 2017

AZTOWER usporiadal už 3. ročník behu po schodoch. Tejto, už tradičnej športovej akcie sa zúčastnilo 255 bežcov. Víťaz zdolal 30 poschodí a 631 schodov za 2:31.95 min. Pokiaľ ste športoví fanúšikovia, neváhajte sa prihlásiť, tento rok sa beží 9.9.2017.

 

Zdroje: www.aztower.org, www.wikipedia.org